Otsi siit blogist

6/27/2014

Hindamatu väärtusega aitäh!


Vahetusaasta Eestis toimib hästi mitmel põhjusel. Nendest kõige olulisem on vaieldamatult see, et meil on olemas pered, kes vahetusõpilastele kodu- ja peretunnet pakuvad. Nende perede peegeldus on see, millisena lahkuvad õpilased jäävad Eestit mäletama ja kuidas nad Eestist oma perele ja sõpradele edasi räägivad. Pere traditsioonidest saadud kogemused võivad kanduda edasi nende peredesse ja Eestist saab koht, kuhu ikka ja jälle tagasi tullakse. Kõik, mida pere aasta jooksul teeb, on YFU jaoks hindamatu! Meil jääb üle öelda ´aitäh´. 
Aitäh! 


Kui perel on aasta vältel raske, tõttavad appi tugiisikud, kel kõigil vahetuskogemus olemas. Tugiisikute töö seisneb suuresti muredega tegelemises ja võib seega olla kohati väga keeruline. Aga alati on hea näha enda töö vilju, seda, kuidas murepilved kaovad ja naeratused tulevad inimeste nägudele tagasi. Suur aitäh teile, tugiisikud, et olete järjekordse aasta edukalt lõpule viinud!

Tugiisik on eelkõige tugi perele, õpilase esimene sõber ja abikäsi on vidin. Vidinad on need noored, kel vahetusaasta seljataga ja kes tunnevad, et saavad oma kogemuse läbi toetada Eestisse saabuvaid õpilasi. Nende ülesanne pole kerge, aga kui endal jaks otsa saab, siis tuleb appi seesama tugiisik, kellest eelnevalt juttu oli. Veel üks sõber välisriigist on vaat et garanteeritud. Aitäh teile, vidinad!

Aasta poleks olnud selline nagu ta oli kui poleks olnud suurepärast ürituste korraldamise tiimi, kelle õlul lausus kolm pikemat ja üks lühem laager õpilastele. Vanemate vabatahtlike kaasabil korraldati suvised perede koolitused,  perede juturingid sügisel ja kevadel ning meeleolukad jõuluõhtud põhjas ja lõunas. Kõigi panus väärib meiepoolset tänu, sest ilma teieta ei oleks YFUt. Aitäh, teile!

Kohatu oleks siinjuures unustada koole, kes võtsid vahetusõpilased enda hoole alla ja pakkusid neile kõike, millest üks vahetusõpilane unistada oskab. Koolist leiti uued sõbrad ja õpiti eesti keelt, maitsti koolitoitu ja avastati end läbi hobiringide. Igasse klassi jääb vahetusõpilase lahkumisega väike tühimik, aga olge mureta, augustis tuleb Eestisse 29 õpilase asemel juba 37 vahetusõpilast ning tõenäosus, et YFU aitab tühja kohta täita on suur. Aitäh teile, armsad koolipered, et võtsite enda sekka ka vahetusõpilasi!

Aitäh toetajatele ja partneritele, aitäh huvikoolidele ja loodusprogrammi läbiviijatele, kõigi väikestest panustest on kokku pandud suur pilt. See on nagu mosaiikmõistatus, mis on ilus alles siis kui kõik tükid on paika pandud. Ja tükid on paika pandud – pilt on koos. Nüüd saame sellest rõõmu tunda ja salvestada selle enda mälusoppidesse.

Aitäh veelkord kõigile, kes 13/14 lennu edukale aastale kaasa aitasid!


YFU Eesti sissetulevate õpilaste ja vahetusperede valdkond eesotsas Diina, Heili ja Anna-Stinaga.

                                   

6/25/2014

Oleme koostöölainel!

Nagu kõigile teada, on YFU rahvusvaheline organisatsioon. Millele aga võib-olla nii tihti ei mõelda on see, et koostöö toimub palju rohkematel tasanditel, kui vaid õpilaste vastuvõtmine ning vahetusaastale saatmine. Igaastaselt toimub palju seminare, kuhu tulevad kokku YFUde esindajad üle maailma, et panna pead kokku ning töötada välja meetodeid YFU kui üleüldise organisatsiooni arendamiseks.

Peale YFU on ka mitmeid teisi organisatsioone, kes tegelevad õpilasvahetusega ning üksteiselt on palju õppida. Seetõttu otsustasidki neli samas vallas aktiivset organisatsiooni kokku saada ning mõtteid jagada. YFU Eestit käis seal esindamas nõukogu aseesimees Kadi Metsmaa.  

4.-9. juunil toimus Hamburgis ainulaadne seminar, kus 4 õpilasvahetusega tegelevat mittetulunduslikku organisatsiooni: YFU, AFS, CISV ja Experiment, said esmakordselt kokku, et arutada võimalikke koostöövõimalusi.

YFUst olid kohal veel EEE-YFU* esindajad, YFU Uruguay, YFU Prantsusmaa, YFU Saksamaa, YFU Türgi ja YFU Soome. Kõik neli õpilasvahetusorganisatsiooni olid suhteliselt võrdselt esindatud ja osavõtjate koguarv oli ligikaudu 50 inimest. Kuigi Eestis ei ole meil ei AFSi ega Experimenti, siis tuli välja, et eksisteerib CISV Eesti, kes siis samuti tegeleb õpilasvahetusega. Kõik organisatsioonid tegutsevad sarnase missiooniga ja lihtsalt erineval viisil, mistõttu koostööst on igal osapoolel palju õppida.

Seminari tulemuseks konkreetne tegevusplaan, milles on tegevusi nii üksikute riiklike organisatsioonide kui Euroopa katusorganisatsioonide tasandil. Mõned reaalsed tegevused on juba alanud, sõltuvalt ürituste ulatusest ja mahust (ning ka rahastusest) on erinevaid algatusi oodata kuni kahe aasta jooksul. Tegemist oli hästi korraldatud ja unikaalse üritusega, mis loodetavasti on alguseks tihedamale organisatsioonidevahelisele koostööle.

Minule jäänud isiklik ülesanne, millega seminari järgselt tegelen, on erinevates organisatsioonides tehtud uurimustööde kokkukogumine ja sellekohase andmebaasi loomine. Eesmärgiks koguda õpilasvahetuse kohta käivad teadustööd kokku, õppida neist ja võimalusel kasutada nendes tõestatud tulemusi oma turunduses ja fundraisingus.

Mul on väga hea meel, et sain sellel seminaril osaleda ja sain sealt rohkelt inspiratsiooni, mida YFU töös rakendada!



*EEE-YFU – katuseorganisatsioon YFU raames, kes korraldab YFUde töötajatele ning vabatahtlikele üle kogu maailma koolitusi.

6/18/2014

Algab lõpusirge

13/14 lend 16.augustil 2013, Kurtnas
Täna on 18.juuni, mõni päev enam kui 10kuud tagasi saabus Eestisse 29 vahetusõpilast 7 erinevast riigist. 9 päeva pärast algab enamuse nende jaoks kodutee – lõpp paistab, aga lõpust algab jälle algus, sest kohanemine kodumaaga pärast aastast eemalolekut võib olla sama raske kui vahetusaasta ise.


Pisarates õpilased aastalõpulaagris viimasel nädalavahetusel on selge tõestus, et nende vahetusaasta on korda läinud ja tekkinud sõprussidemed tugevad. Raske oli saata Lõuna-Eestis elavaid õpilasi ühiselt bussi peale – nad keegi ei tahtnud minna! Ja mis siis veel lennujaamas toimub? Siis nutavad kõik!

Rosa ja Julie, 15.juuni 2014
Eestimaa ilm pakkus kõike, mida soovida võiks – kirjut sügist, talvel lund, ootusrikast kevadet, soojapuhangut aprillis/mais ja lumesadu! ka juunikuus. Tänud ilmataadile, kes kõiki oma erinevaid palgeid näitas.

Carlotta ja Victoria, 15.juuni 2014
YFU Eesti jääb mäletama 13/14 lendu kui pisikest segasummasuvilat, kus leidus nii looduslapsi kui tehnikainimesi, imelisi lauluhääli ja teatritalente, kunstihuvilisi ja sportlaseid. Aasta vältel tuli ikka ette erinevaid probleeme, suuremaid ja väikeseid, aga lõpuks lõppes ikka kõik õnnelikult – sest muidu nad ju ei nutaks!

Praegu on aga aeg, mil peab jätma pisarad, suruma need alla ning naeratama, sest lõpp ei ole veel käes, lõpusirge alles algas ja 9 päeva on pikk aeg. Meeleolukatest jalgpalliülekannetest võivad saada tuliselt emotsionaalsed heitlused kui mängimas vahetusõpilase kodumaa, elagem kaasa ja loodame üheskoos, et YFU võidab!

Pea pooled augusti keskel Eestis vahetusaastat alustavad õpilased ei ole veel endale pere leidnud. Tunned, et tahad aidata? Mõned lihtsad viisid, kuidas igaüks saab kaasa lüüa:
          YFU vahetuspereks olemine on elamus:
  • Räägi iga päev kellegi uuega YFUst, hea sõna levib kiiresti!
  • Märgi oma suured ja väikesed teod üles: http://goo.gl/8LhFQp
Üheskoos suudame enamat!

Heili Johanson
YFU Eesti MTÜ, juhiabi
13/14 lend vahetusõpilasi ja YFU vabatahtlike tiim 15.juuni 2014, Kurtnas

6/04/2014

The 4th of June is the Estonian flag day!

We all know that every country has its own unique flag and that by its colours and specific design we are able to recognize and distinguish between countries.


In the early days flag-like pieces of cloth (sometimes ribbons for example) were used to present the cultural symbols of each tribe or union and to distinguish them from others. The first flags were flown in the 18th century to tell others that they own of a piece of land and that they rule over the people and land. Today flags are the symbol of the independence and nationalism of each country. Flags help make us unique in this world and also unite us – the colours and symbols of the flag are close to the heart of every citizen!


Let us be proud of our flag and honour it :)

4. juuni on Eesti lipu päev!



Igaüks meist teab, et igal riigil on oma lipp ning et selle värvide ja spetsiifilise kujunduse järgi saab riike eristada ning ära tunda.

Inimkonna algusaegadel kasutati lippe selleks, et esitada oma kultuurilisi sümboleid ja end teistest eristada. 18. sajandil kasutati lippe esimest korda selleks, et teistele näidata mingi maa-ala kuuluvust ja selle iseseisvust. Tänapäeval on kõikidel riikidel iseseisvuse ja rahvusluse näitaja lipp. Lipuga eristume teistest rahvustest üle maailma ning see ühendab meid – lipu värvid on meile südamelähedased!

Kuula, mida pajatab Eesti lipu ajaloost lõbus Jänku-Juss:


Oleme uhked oma lipu üle ning hoiame seda au sees :)