Otsi siit blogist

7/29/2015

Kui suurelt mõelda?

Aprillikuus jõudis lõpule Eesti Noorteühenduste Liidu mentorprogramm, mille eesmärk oli pakkuda noorteühingute ja noortekogude juhtidele tuge ja kõrvaltvaataja pilku organisatsiooni juhtimisel. YFU Eestis osales programmis meie juhatuse esinaine Piret Kamber, kes alljärgnevas kajastab oma programmis osalemise lugu. 


 "Kui suurelt mõelda? Mul on kombeks teha suuremaid ja väiksemaid plaane. Alati küll kõiki teostada ei õnnestu, kuid kui olen omale eesmärgid seadnud, siis on lihtsam ka soovitud tulemusteni jõuda. Enamasti kipun ma oma võimeid ülehindama ehk siis plaanid saavad suuremad kui tegelikkuses välja kukub.
Kritseldan tavapäraselt oma kokkulepitud kohtumised ja ärategemist vajavad tööd kalendermärkmikusse, misjärel meenutab mu märkmik pigem sodipaberit kui selget nädalakava. Neil hetkedel, kui mul juhe kokku jookseb, tegemata tööde ja probleemide rägastikust enam väljapääsu ei leia, märgin omale suurelt ja punaselt märkmikusse märksõnad „Kirjuta Aavole“.
Aavo on üks ääretult soe ja avatud inimene, kes oskab näha suurt pilti. Aavo on minu mentor. Täiesti vabatahtlikult, ainult aitähhi eest, kuulab ta mu ära ja leiab siis mu mõtete sasipuntrast õige niidiotsa kätte. Lisaks kallab ta hulga uut ja avaramat teadmist mu ajukäärude vahele ja suunab mind siis edasi tegutsema veelgi suuremate ja hulljulgemate plaanidega, kui ma tema juurde minnes ise mõelda julgesin. 
Üks lugu. Jooksen mina kohtumisele Aavoga, selg kiirustamisest märg, pea töömõtteid triiki täis, silmad kissis ja huuled suurest tööpingest kokku surutud. Oleks, et ainult hiljaks ei jää, teiste aega raisata mulle kuidagi ei meeldi. Aavo võtab mind vastu sooja sõbralikkusega ja teatab, et täna arutame me minu küsimusi vanalinnas jalutades. Mõeldud, tehtud. Hakatuseks ei saa ma kuidagi hakkama õige jalutustempo leidmisega. Mu virr-varrina liikuvad mõtted sunnivad jalad kiiremale kõnnakule ja ma pean endale mitmeid kordi meelde tuletama, et me tulime jalutama, mitte jooksma. Ma muudkui räägin ja räägin, kiiresti ja palju. Aavo küsib aeg ajalt midagi täpsustamiseks ja kuulab tähelepanelikult. Aeg-ajalt jääb ta seisma, viipab imeilusate väärika ajalooga hoonete ja kangialuste poole ja poetab mõne üldhariva repliigi. See sunnib mind lõpuks vaatamise asemel nägema ja kuulmise asemel kuulama. Siis meenub mulle, et tegelikult tahtsin ma arutada Aavoga lisaks organisatsiooni juhtimisalastele küsimustele ka oma mõtetest seoses magistritööga. Mul on plaan teha intervjuud õpetajate ja vahetusperedega ning uurin Aavolt, kas ta peab mind hullumeelseks, kui lisaks sellele võtaksin ka raamatu kirjutamise ette (NB! ma ei ole kunagi ühtegi raamatut kirjutanud!). Ise sisimas uskudes, et see on liiga suur amps minu jaoks ja küllap kogenum inimene mind siinkohal ilusti maapeale tagasi toob. Aavo kuulab mu ära ja resümeerib siis, et ma peaksin selle raamatu ilmtingimata kirjutama – ja mitte ainult eesti keeles vaid ka inglise keeles, sest sellel oleks kindlasti turgu. Hetkeks ei saa ma tema öeldust aru, aga siis lähevad mu silmad suureks kui tõllarattad ja ma küsin igaks sajaks juhuks üle, kas ta tõesti usub, et ma saan sellega hakkama? Ma teadsin ju küll, et kui unistada, siis juba suurelt, aga et nii suurelt…
Tunnike on möödunud linnutiivul. Kiirus jalgades ja mõteteralli peas on rahunenud. Lepime Aavoga kokku, et järgmisel korral võiksime trammiga sõitma minna ja kindlasti ka KUMUs ära käia. Jalutan (et mitte öelda longin) mööda tänavaid kontori poole tagasi. Ühel hetkel taban end mõtlemast, et vastutulevad inimesed peavad mind vist pisut kohtlaseks, sest mu nägu särab rõõmust, tunne on, nagu oleksin saanud tiivad. 
Kontorisse jõudes võtan lahti oma täiskritseldatud kalendermärkmiku ja kirjutan omale meeldetuletuse kuuks ajaks ette „Kirjuta Aavole“."

Piret Kamber, YFU juhatuse esinaine

7/17/2015

VAHETUSAASTA ALAKU!








Uus aasta YFU Eesti vahetusõpilastele on alanud ja oma vahetusaastale on lennanud esimene õpilane. Mai-Liis alustas neljapäeval oma reisi Indoneesiasse, olles esimene Eesti õpilane, kes oma vahetusaasta Indoneesias veedab.


Indoneesia on riik Kagu-Aasias, mis hõlmab suurema osa Indohiina poolsaare ja Austraalia vahele jäävatest saartest. Riigi pealinn on Jakarta ning maismaapiir on Indoneesial Malaisia, Ida-Timori ja Paapua Uus-Guineaga.
Indoneesias on esindatud paljud etnilised, lingvistilised ja religioossed rahvad ja hõimud. Kõige suurem ja poliitiliselt domineerivam rahvusgrupp on jaavalased. Vaatamata suurele rahvaarvule ja tiheda asustusega piirkondadele on Indoneesias laialdased metsiku loodusega territooriumid, kus on rikkalik bioloogiline mitmekesisus.


Eestiga sarnaselt koosneb Indoneesia kooliharidus kolmest etapist: algkool, põhikool ja keskkool. Riiklik ja õppekeel on Bahasa. Erinevusena Eestist on lastel nädalas 6 koolipäeva – esmaspäevast laupäevani. Indoneesia ühiskonnas on perel suur olulisus. Pered on väga lähedased ja noored elevad pikalt koos vanematega. 





Teisipäeva öösel lendavad järgmised vahetusõpilased Tšiili ja pärat neid laupäeval lennatakse Taani. YFU Eesti lennujaama MM on ametlikult alanud ja ei ole kaugel aeg, kui saadame vahetusaastale ka viimase õpilase Kanadasse.

Soovime oma vahetusõpilastele lennukat, õpetlikku ja ainulaadset aastat! Kohtumiseni juba järgmisel suvel. J

Agnes 
Väljaminevate õpilaste programmispetsialist

7/16/2015

Almost there!

Exactly one month left until our inbound-students finally arrive in Estonia. We can’t wait to meet them. Even though they still have a few weeks left in their home countries we would already like to introduce them a little to you. We’ve prepared a few statistics for you, so here you go:


First of all, these are the home countries of our inbound-students. It is always stunning to see from what places the students come.



Some have quite a long journey while others only have a couple of hours to get here. But anyway, we are happy to have such a variety of students!


So let’s move on. What else could be interesting for you? Maybe what languages our students speak? Well, you might think that that is pretty obvious since you already know their home countries, but you might be surprised about the next statistic.


Even though the students come from eight different countries they are capable of speaking fourteen languages. That’s pretty amazing, isn’t it?


Let’s see what else we have for you! How about some facts about the student’s leisure time activities?

As you can see our students are pretty busy during their free time. Every inbound-student has on average 1.97 hobbies; we think that is awesome. That means no slowpoke among our students, only very active young people.


And last but not less interesting we have a statistic about our special programs. Of course, the students pick the special program according to their hobbies. So let’s take a look.



Thirteen out of our thirty students have decided to participate in a special program and as you can see you cannot really make out one most favorite program, they all enjoy pretty much the same popularity.


That's all we have for today. We hope those statistics help you to get to know our inbound-students a little better and maybe you are just as excited to meet them as we are.

So let’s hope the coming few weeks until their arrival go by fast. We wish all our inbound-students a safe journey to Estonia. 

See you in August!

Your YFU Estonia


7/13/2015

YES 2015- The biggest one yet!

Young Europeans’ Seminar is an annual YFU Event that takes place in Werbellinnsee, Germany. It’s a seminar for European students who go to another European country on an exchange. YES 2015 gathered 505 students and 131 volunteers! There were 40 students and 6 volunteers from Estonia. The International Group Leaders this year were Martin Arro, Henri Lempu and Sandra Järv.

Every year there’s a certain topic that concentrates on an important factor of today’s society. This year’s topic was Human Rights in a Digitalized World. Students got to listen to different guest speakers who talked about human rights, data privacy, and the right to information. YES also has another very important aim besides the educational one. It’s the aim of making the return to student’s home country a little easier.

This year the organizing counties were Lithuania, Germany and Romania. Everything was very nicely organized and the topic was interesting for everybody.

All in all we can say that YES 2015 was a big success


Sandra Järv
YFU Volunteer

7/09/2015

ELO 2015

Seltsis segasem! YFU 24. lend ning vahvate vabatahtlike meeskond.

KES: YFU 24. LEND
MIS: EELORIENTATSIOON
MILLAL: 26.-28. JUULI 2015
KUS: KURTNA

MIKS: MOTIVEERIDA, KOMMUNIKEERIDA, VALMISTADA VÕP ETTE EDUKAKS TOIMETULEKUKS KÕIKIDE TÕUSUDE JA MÕÕNADEGA VAHETUSAASTA JOOKSUL

TIIM: PEAKORRALDAJAD MARTIN ARRO JA ANNELI VÕSANDI; TIIMARID 2015

AGA KUIDAS?

Mänguhoos :)
ELO ehk eelorientatsioon on YFUs iga-aastane üritus mõeldud väljaminevatele vahetusõpilastele, et neid ette valmistada vahetusaastaks. ELO on hea koht, kus lähemalt tutvuda oma lennukaaslastega ning leida vastuseid küsimustele, mis on ehk hinge kripeldanud vahetusaastale mineku osas. Sel aastal kogunes TIIM Kurtnasse, kus õpilasi hakati vastu võtma energizeritega, mis on juba kaua ilmestanud YFU üritusi. Avasõnade järel hakkas pihta tihe graafik täis erinevaid töötube. Esimesel päeval said õpilased lähemalt kuulda kultuurist, kommunikatsioonist ja vahetuskogemustest vabatahtlike silme läbi. Kuna tööpäev oli üsna mahukas, siis õhtul sai õpilasi lõbustada iga-aastaste yfukate mängudega.

Laupäeval ootas õpilasi ees järjekordne sisukas ja põnev infopäev, seega tuli õpilased üles äratada humoorika võimlemiskavaga, mille tiimarid Martin Arro ja Henri Lempu olid väga edukalt kokku pannud. Laupäev kujutas ennast palju probleemide lahendamisi, räägiti kultuurišokist, reeglitest ja ka piiridest. Õhtuseks programmiks olid vinged freestylerid kokku pannud telesh
ELO 2015 peakorraldajad Martin Arro ja Anneli Võsandi
ow „Maamees otsib naist“, kus seekordses saates otsis omale abikaasat maamees Papa Pohlak.

Järgmisel hommikul aeti õpilased järjekordselt voodist välja hommikuvõimlemist tegema, sest töö ootas. Viimane päev kujutas endast pisut praktilisemat informatsiooni, simulatsiooni ning ka lapsevanematele tehti infotund, kus neile selgitati lähemalt kõike seda, mida ka õpilased olid kuulnud. See järel said õpilased oma kodinad kokku pakkida, uute sõpradega hüvasti jätta ja koju seedima minna.

Tuleb tunnistada, et tänavune ELO oli väga rõõmustav ja meeldiv üritus tänu kõikidele toredatele aktiivsetele õpilastele, kes tulid kohale avatud meeltega ja tahtega midagi uut õppida. Tiim andis omalt poolt kõik, et teha see õpilastele võimalikult huvitavaks ning põhjalikuks. Omalt poolt sooviks tänada vapustavad peakorraldajaid, kes suutsid kogu ürituse imehästi läbi viia ning seejuures jääda lõbusaks!

Uuel aastal uue hooga ning palju edu ning ettevõtmist YFU 24. lennule!

Inger
Holland

13/14