Otsi siit blogist

3/29/2015

Rastimo zajendo, ArkaBarka*!

Kõik algas ühel kõledal märtsikuu öösel, kui Henri ja Airika suundusid Tallinna lennujaama poole, et alustada reisi Serbia pealinna Belgradi. Etteruttavalt, siis kohalikud nimetavad enda linna Belograd´eks. Salamisi soovisime, et meid õnnistatakse koha peal ilusa kevadise ilmaga, kuid ilmateade rääkis seekord tõtt. Terve nädal oli vihmane, tuuline ja vaevu vedas päeval +6 kraadi välja. Uskumatu aga olime lõpuks õnnelikud ilma üle. Kümne tunnised koolituspäevad ja kevadine päike ei ole just kõige parem kooslus teadmiste omandamiseks. 


Nagu isegi juba aimate, siis reisi põhjuseks ei olnud lõbureis. EEE-YFU eestvedamisel oli algamas uus poole aastane koolitustsükkel Let´s Grow Together, mille eesmärk on YFUt arendada nii piiri siseselt kui üleselt. Koolitus on esimene omalaadne, sest kestab pool aastat ja on jaotatud kolmeks osaks. Esimene neist oligi Serbias, järgmiseks tuleb olla töövarjuks mõnes teises YFUs ning kolmas osa toimub juba oktoobri lõpus Rumeenias.

Osalejaid on kokku 19 tervelt 9st erinevast riigist. Suureks üllatuseks moodustasid suurema osa just nooremad ja väiksema kogemuste pagasiga vabatahtlikud, aga olenemata ennatlikust hirmust, osutus see pigem positiivseks. Tulenevalt sellest, et osalejaid oli päris palju olid ka arendusplaanid erinevad. Mõningad alustavad täitsa 0-st ja hakkavad tegelema alles vabatahtlike värbamisega. Teised keskenduvad paremale turundusele ning kolmas grupp üritab olemasolevaid vabatahtlikke paremini koordineerida ehk rõhuvad juba kvaliteedile. Sinna kolmandasse gruppi kuulusime ka meie, Eesti YFU oma projektiga.

Koolitusega võib kindlasti rohkem kui rahule jääda. Tuleb tõdeda, et EEE-YFU koolituste tase on paari aastaga kõvasti tõusnud. Need on muutunud sisukamaks, praktilisemaks ja grupidiskussioon ei jää enam ainult diskussioonitasemele vaid sealt kooruvad head ideed, mis ka teostatakse või vähemasti astutakse esimesed sammud teostuse suunas. Väga hästi oli läbi mõeldud kava, täpselt õiges koguses oli keskendutud teooriale, millele reeglina järgnes ka kohene praktika ning samuti jäeti aega, et kuulata ja jagada teiste ning oma kogemusi. Loomulikult ei puudunud ka tükike Serbia kultuuri, hea söögi-joogi ning muusika ja tantsu näol. Siinkohal suur aitäh YFU Serbiale, kes meie sealoleku väga mugavaks muutis.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et koolitus oli väga kasulik ning YFU Eestist ja eesti vabatahtlikest peetakse rahvusvahelisel tasandil väga lugu, mis on meeletult tore ja ühtlasi suur kompliment. Jäägem aga ikka tagasihoidlikuks ja oleme valmis teiste kogemustest õppima.

Hvala (Thank You)!


* ArkaBarka oli meie motelli nimi, mis asus Doonau jõel ja rastimo zajendo tähendab serbia keeles Let´s Grow Together.

3/26/2015

Art Program in Tartu


YFU Estonia’s art program is one of the many special programs open to exchange students who are interested in coming here. We asked Pia-Joy to tell us about her experiences so far at an Estonian art school in Tartu:



„Right now I am in Estonia at one of the art schools. I opted for the art program because I really wanted to do more with art than was possible for me in Germany. And from day one I absolutely loved it! Even though I understood absolutely nothing at the beginning... The first day was unbelievably thrilling and just completely different! After the first greeting ceremony we went with our teacher to a big room where they told us all of the organizational things, and after that we went to the library and everyone from the different courses got to know one another. It probably seems complicated that we were with our class first then in our courses- there is one class per grade then the different profile courses.





But to the point:


The lessons are also completely different! We don’t all have normal subjects, only those that we need for our profiles and then the art courses. For example, in the first half of the year aside from Math, English, Geometry (yep! This was its own course) Estonian, and sometimes Physics, I had the art classes Painting, Drawing, Composition, and Computers & Graphics. During the second half of the year Sculpturing, Portfolio, Photography, and Photo Editing were added to my schedule. My absolute favorite subject is drawing because every class I can see myself improving; it’s so much fun to draw very detailed still-lifes and people and its just amazing to see the improvements over the past few months. Up until now we’ve drawn with coal and pencil, so it’s a very diverse. But the other art subjects are also great! In painting its more unrealistic and colorful- a dull week turns into a colorful week- and on the computer we take things like a normal booth and turn it into an ad for pineapple.







Even the general atmosphere of the school is different. The school is really small, about 150 students, and a very friendly relationship exists between the teachers and the students. It isn’t such an anonymous and distant environment.All in all I’ve felt at home here since the very first day and I don’t want to go back to a normal German school. I think if I could, I would stay here and finish school.”





3/16/2015

Mis on peredele vahetusõpilase juures oluline?


Eile lõppes 10 päeva kestnud miniuuring, kus küsimuseks oli, millised vahetusõpilased on Eesti peredesse enim oodatud. Kiire ülevaate annab algusesse pandud sõnapilv, pikem ülevaade 167 vastajast tuleb nüüd.

Muusika-, teatri-, tantsu- ja kunstilembus ei kuulu oluliste näitajate alla, küll aga on teretulnud suurema looduse-, spordi- ja filmihuviga noored. Eestlaste loomalembus lõi suuresti välja, 2/3 kõigist vastajatest pidasid seda vägagi oluliseks omaduseks. Vahetusõpilase religioossed tõekspidamised ei mängi olulist rolli, samamoodi ka taimetoitlus. Tõsiasi, kas noor oskab süüa teha ja armastab kokkamist andis kõige kirjumaid vastuseid. Eestlane on äärmusest äärmusesse. Hispaania ja saksa keele oskus ei ole olulised, aga inglise keelt valdav õpilane on eelistatud enamuste perede poolt. Aasiast ootab õpilast mõni üksik perekond. Fakt, kas õpilane on elanud maal või linnas, ei ole oluline, samamoodi ei ole oluline, kas õpilane on pärit suuremast perest. 

Kõige olulisemaks peeti lisaks eelpoolmainitud loomaarmastusele, reisihimulisust, paindlikkust, avatud meelt ja iseseisvust. Lapsemeelsust, tagasihoidlikkust ja TV/arvutit ajaviitena nähakse pigem negatiivses valguses. Lugemist ajaviitena, rattasõiduoskust, ujumisoskust ja head õppeedukust neutraalsena.

Rõõm on tõdeda, et Eesti pered ootavad endale siiski väga mitmekülgseid noori ja hea uudis on see, et oleme teinud perede jaoks asja veel lihtsamaks. Täna avalikustame YFU sobivustesti, kuhu lisame jooksvalt info kõikide nende õpilaste kohta, kes veel endale pere otsivad. Mida test endast kujutab? Täpselt neidsamu küsimusi, kuid lihtsamas võtmes (kas antud kriteerium on oluline otsustamisel) ning omaltpoolt oleme sisestanud info kõikide õpilaste kohta. Testi lõppedes pakub arvuti koheselt sulle just seda õpilast, kellega kõige paremini nende kriteeriumite järgi kokku sobid. Kõlab lihtsalt? Ongi lihtne. Proovi kohe järele www.yfu.ee/sobivustest 

Vastuvõtvaks pereks hakkamise huvi korral kirjuta/helista julgelt. Räägime lähemalt ja teeme selgeks, kas oleme vahetusaastat samamoodi mõistnud. Küsimused saavad vastatud ja pilt selgeks. 

Kontaktid: 
Diina Tuulik                              
programmijuht
diina@yfu.ee
501 0825       

Vahetuspereks olemine on elamus!


Heili

juhiabi/sissetulevate õpilaste programmispetsialist

3/11/2015

Luureraport otse YFU-aktivistide tagalast ehk vidinalaupäevak

Koht: Tallinn, Megazone’i lasermängukeskus
Aeg: 7.märts, 2015
Osalejad: VV ehk vaprad vidinad


Tegevuskäik: Pilvisel laupäeva pärastlõunal kogunesid selle aasta sissetulnud õpilaste nooremad tugiisikud ehk hellitusnimega vidinad Megazone’i sooviga veeta koos üks tore pärastlõuna rääkides juttu ning mängides laserpüssidega. Vähemalt selline oli eesmärk. Kuid pärast soojendusdressi maha heitmist, oli tulemuseks hasartne strateegiasõda vanades pimedates tehasekoridorides, kus kujunes kiirelt enimkuuldud lauseks:”Kes mind koguaeg maha laseb?”. Tuli välja, et vastastiimi vidin.

vidinad lahinguväljal
Vidinatel on vahva komme kohtudes minna ülemeelikuks ning jutukaks. Nii oldigi koos pikemalt kui esialgu plaanitud. Räägiti oma õpilaste tegemistest (äratundmisrõõmu jagus neile vidinatele, kelle vahetusõpilased on omavahel väga lähedaseks saanud), muudest tegevusest YFUs, kuid ka väljaspool ühendavat organisatsiooni. Tore oli näha vidinaid, kes polnud omavahel pikemalt näinud kui ka tutvuda uute vidinatega, kes oma uue “ametiga” harjuvad. Aga kõige-kõige parem oli näha vidinateridadesse eksinud vahetusõpilast ennast, kellesarnaste nimel tööd tehakse. Ta rääkis soravalt ning valjult eesti keeles kaasa ning osales aktiivselt tiimi mänguplaani koostamisel.

Päeva lõpus laiali minnes nentisime, et selliseid koosviibimisi oleks vaja veel teha- mitte ainult lõbutsemiseks, aga ka motivatsiooni leidmiseks, mida sai taaskord kuhjaga varutud. Päeva võitjateks olidki teotahe ja meeldetuletus sellest, kui hea tunne on aidata (kuigi sõjamängu võitis suure edumaaga keegi vidin koodnimega George Bush). Aitäh veelkord kõikidele kohale tulemast!


Heliis
vidinate koordinaator 2014/2015

3/04/2015

Travel destinations for spring



Spring is approaching and the weather is getting warmer. Many people feel tempted to stick their noses out of the comfort of their apartment and go explore the world outside. Whereas the countryside might yet be too cold and moist to visit early spring is the perfect time to wonder around various towns. In this post we introduce three of Estonia’s biggest towns (Tallinn as the most well-known is excluded) and the many things you can do there.

Town Hall Square of Tartu

1) Tartu
 Tartu is the second biggest town in Estonia. It is mostly known for the University of Tartu: the only classical university in Estonia and also the oldest one (founded in 1632).
There are many things to do and see in Tartu. A simple walk in the center is nice as there are many parks, historical building and churches. Tartu is located by Emajõgi River („Mother River“) so one can take a pleasant walk by the riverside.
If you are looking for cultural activites there are several theatres and museums one can visit. Theatre Vanemuine is located right in the center: it is the only theatre in Estonia that has plays from three genres: drama, opera/operetta and ballet. Another theatre is Uus Teater (New Theatre) which has mostly modern plays.  As for museums, the Estonian National Museum gives an overview of the Estonia’s and traditions and Tartu’s Art Museum has both a permanent exhibition and innovative temporary exhibitons.

2) Narva
Narva is the located at the eastern extreme point of Estonia by the Russian border on the Narva river.
The fortress of Narva
Here one can peek at Russia or if visa has been applied then perhaps even visit it!
Hermann Fortress, one of the oldest and best remained fortresses is located here. Nowadays it does not serve the function of a fortress anymore but instead hosts the town museum. There the visitor can get an overview of Narva’s history and also make souveniers themself using the tools and technology from the 17th century.  Every year Narva holds many cultural activites suc as J. Mravinski’s International music festival in May.
Special attention should be paid to the places nearby Narva. In Kuremäe there is the Monastery of Kuremäe, which is Estonia’s only Russian orthodox monastery founded in 1891. The monastery can be visited without a charge or you can order an excursion from the nuns who will show the different churches.
By the way - YFU Estonia organizes a trip to Narva every year and this year it is happening in a month.

3) Pärnu
Pärnu is mostly known as the summer capital of Estonia and this is true indeed. Even in March one can spend a nice time walking on the sandy beach and the promenade. Also, Pärnu has several spas where you can spend a nice relaxing holiday. You can try different types of massages, baths and other health procedures.
The promanade of Pärnu
However, there are also many sights to see. There are several churches in Pärnu. Church Eliisabet which was built in 1747 has one of the best organs in Estonia. Nowadays it is a popular place for concerts. In addition to this, there is the Red Tower which used to be part of Pärnu’s fortress. Nowadays it is a popular place for art fairs.
In addition to this, Pärnu has several museums. On of them is the Museum of Pärnu which has objects from stone age to nowadays. The Modern Art Museum of Pärnu always has interesting exhibitions. And of course - there are many great restaurants and cafes for dining.  

So which town do you want to visit?