Otsi siit blogist

5/28/2015

Kvaliteet – see on imelihtne!

YFU tegeleb rahvusvaheliste haridusprogrammide pakkumisega, toetades oma õpilasi, vahetusperesid ning vabatahtlikke selle tegevuse juures nii hästi, kui vähegi oskame. Kuna tegu on teenusega, mitte tootega, siis määravad meie tegevuse kvaliteedi just teenuse kasutamisest tekkinud emotsioonid ja rahulolu. Teenuse kvaliteet kujuneb tarbija ootuste ja kogetud teenuste subjektiivsest võrdlusest.

Just kvaliteedile ja selle mõtestamisele pühendasime suure osa kevadise GIKi* ajaplaanist. Meie juhatuse liikme Terje Tiimani eestvedamisel analüüsisime kvaliteedijuhtimise mudeli (CAF) põhjal, kuidas YFUs juhitakse, arendatakse ja kasutatakse oma inimeste teadmisi ja kogupotentsiaali. Seda nii individuaalsel, meeskondlikul ja organisatsiooni tasandil, et veenduda meie poliitika, strateegia ning inimeste tööalase efektiivsuse koos toimimises. Hindasime üheskoos hetkeolukorda YFUs ning leidsime, et nii mõnegi koha pealt võime olla rahul ja uhked oma tegevuste üle.

GIKil toimunu oli esimene käik YFU üldisest kvaliteedisüsteemi loomise protsessist. Järgmise sammuna seame hinnatud kriteeriumid tähtsuse järjekorda ning kirjeldame ära tegevused, mida hakkame tegema nõrgemaid hindeid saanud valdkondade parendamiseks. Niiviisi samm-sammult viime ellu üht YFU strateegilist eesmärki - kvaliteedijuhtimise süsteemi juurutamist.

Kadri
YFU tegevjuht alates septembrist 2014

*GIK on pikemalt lahti kirjutatuna YFU gruppide infokoda. Toimus 16-17.mai 2015 KülaVilla puhkemajas.

Üritust toetas Hasartmängumaksu Nõukogu.



5/14/2015

Pressikonverentsi järelhõige

Alles see oli kui lumi hakkas sulama ja esimesed kevadlilled maa seest välja tulid ja juba jõudis kätte pressikonverents. Aastatega traditsiooniks muutunud ettevõtmine toimus sarnaselt eelmisele aastale Solarise keskuses. Päeva jooksul mõtiskleti selle üle, miks vahetusõpilased Eestisse tulevad ja mida nad siit leiavad.

Tegevjuht Kadri Eensalu, praegune vahetusõpilane Flurina Zehnder, tulevane vahetusõde Tiina Tubli ja pikaajaline YFU vabatahtlik Kaia Kirs rõhutasid kõik, et egas vahetusõpilased enne tulekut Eestist väga palju ei tea. Kuid meie neli eristatavat aastaaega ja mitmekülgne ajalugu on osa sellest, mis noori Eesti poole tõmbab.

Kadri Eensalu avas ajaloohõlmad tuues kuulajateni YFU loomisloo – YFU loodi 1951.aastal pärast Teist Maailmasõda, et suurendada inimestevahelist teineteisemõistmist. Alustades iseendast saame muuta maailma tolerantsemaks.

Šveitsist pärit vahetusõpilane Flurina Zehnder ei teadnud enne Eestisse tulekut siinsest elust suurt mitte midagi, aga on 9 kuuga omandanud eesti keele selliselt, et läheb tegema B2 taseme eksamit. Muusikalembelise Flurina sõnul oli Eesti laulmisega seotud ajalugu üheks põhjuseks, miks ta valis Eesti. Eestlased on tema jaoks väga patriootlikud ja heas mõttes uhked selle üle, mis neil olemas on.

Tulevase vahetusõe Tiina Tubli sõnul mõjutas tema soovi vahetusõpilane oma perre võtta tugevasti tema enda vahetusaasta Tšiilis. Saanud sealse perega väga lähedaseks oli tema suur soov see, et ka tema pärisvanemad saaksid kogeda sama.

Kaia Kirs on olnud vahetuspereks kolmel korral, alati õpilasele Ladina-Ameerikast. Nende soojus ja avatus lihtsalt võlus teda. Nüüd, pea 10 aastat pärast esimese vahetusõpilase võõrustamist on side kõikide vahetuslastega jätkuvalt tugev ja nad ongi tema lapsed edasi ja loodetavasti vahetusvanaemaks ka nende tulevastele lastele. Eestlane ei peaks kartma avada oma koduuksi, sest kaotada pole midagi, võita aga terve maailm. YFUl on aastatepikkune kogemus ja kindel tugisüsteem, mis ei jäta peresid oma muredega üksi terve vahetusaasta vältel.


Õhtune kontsert GAMi poiste poolt ja Improgrupp JAA! etendus panid päevale meeleoluka punkti. Heeliumiga täidetud värvilised YFU õhupallid täitsid kiirelt terve keskuse vaatevälja ja kohati laegi. Materjalid liikusid kiiresti käest kätte ja vahetusõpilaste poolt küpsetatu lausa sulas suus. Toitlustuskohad said varustatud YFU värviraamatutega ning nii mõnegi möödakäijaga jätkus juttu kauemaks. 

Aitäh kõigile kaasa löönud vabatahtlikele, ilma teieta ei suudaks YFU nii kaugele kõlada. Üheskoos kõlame kõvemini ja kaugemale, jõuame ka nende peredeni, kes YFUst varem kuulnud ei ole. 

Hetkeseisuga oleme ära paigutanud 13 õpilast 33st. Seis on hea, aga alati võiks olla parem. Eile algas YFU Eesti FB lehel teemanädalad, et tutvustada pisut rohkem meie eriprogramme ning sinna tulevaid õpilasi. Esimene nädal pühendub teatrile, teine muusikale, kunst, film ja loodus ootavad oma järge. Püsi lainel, iga nädal uued auhinnad. 

Vahetuspereks olemine on elamus!


YFU pressikonverentsi ja päeva Solarises toetas Hasartmängumaksu Nõukogu


5/06/2015

Minu ema, yfukas!

Olen Alice ja YFUga seotud aastast 2009, mil läksin vahetusõpilaseks Saksamaale. Pärast seda hakkasin YFU vabatahtlikuks, kuid ainult minuga see ei piirdunud. YFU tegevustes hakkas osalema ka minu ema, Viive. Ema on YFUsse panustanud mind innustades, oma aega panustades ja YFU stipendiumifondi annetades.
Palusin oma emal mõtiskleda selle üle, mis on teda ajendanud YFUsse panustama.  Toon edasi oma vestluse emaga, mis kulges tegelikult eesti viipekeeles.
Alice ja Viive Kääramees (YFU Eesti 20.juubelil, 2012)


Mina tean enda kohta, millal ja miks algas YFU teekond, aga kuidas algas sinu jaoks teekond YFUga?


Sa tulid ühel päeval koju ja teatasid, et tahad nüüd minna Austriasse vahetusõpilaseks. Minu esimene mõte oli, et kui sa väga tahad minna, siis seda pead sa saama. Ma ei teadnud üldse, mis on YFU ja vahetusaasta, kuid see tundus kohe väga põnev ja keeldumisest ei mõelnudki. Kuidas see üldse rahaliselt võimalikuks saab, selle peale mõtlesin alles hiljem. Pärast stipendiumivestlust sai sinu soovitud Austriast hoopiski Saksamaa.


Mida sa üldse tundsid, kui said teada, et vahetusaasta tegelikult nii palju maksab?


Mõtlesin, et olen küll üksikema ja vaegkuulja, kuid küll leiame selle raha. Rääkisid ka teistest võimalustest nagu toetajate leidmine ja YFU stipendiumid. Ütlesin, et elame näeme, kuid sisetunne ütles, et kuidagi peab ikka saama ja uskusin, et sa saad sellega hakkama. Olin väga üllatunud ja ääretult õnnelik, kui sain teada, et sa saidki stipendiumi, millele sa kandideerisid ja mille nimel vaeva nägid. See kattis ikka väga suure osa vahetusaasta maksumusest. Ülejäänud summa saime teiste toetajate/sugulastega kokku.


Kuidas on YFU mind muutnud sinu kui lapsevanema pilgu läbi?


Sain aru et see kogemus oli sinule väga kasulik ja see rikastas tohutult paljude teadmistega ning arendas ka tahtejõudu. Mäletan, et sa olid väga õnnelik, et saksa keele oskus oli oluliselt kõrgemal tasemel, kui see oleks olnud ainult Eestis õppides. Olid juurde saanud enesekindlust  ja suure  kogemustepagasi, sõbrad, kontaktid ja toreda pere. Arvan, et see oli väga põnev, et nägid kuidas elatakse ka teises riigis.



Sa oled sellest aastast ka YFU annetaja. Miks otsustasid hakata annetajaks?


Sest ma nägin, kui palju sa armastad YFUt ja armastad olla seal vabatahtlik. Otsustasingi hakata selle organisatsiooni toetajaks, mis sulle endale nii palju andnud on ja tahan anda võimaluse ning aidata ka kellelgi teisel oma unistus ellu viia. Minul endal oli väga hea meel, et sina said omal ajal stipendiumi, mis aitas sinu unistust täita. On oluline, et keegi teine, kes seda samamoodi tahab nagu sina omal ajal, saaks ka selle võimaluse.


Ka enne annetamist oled ju olnud YFUga vabatahtlikuna seotud. Mida sa veel teinud oled?


Minu jaoks oli väga põnev ka lihtsalt kontoris käia ja nende tegevustega kursis olla. Lahe oli näha kuidas Eestisse tulnud õpilased rääkisid eesti keelt. Põnev oli aidata YFUt jõulukaartide tegemisel ja kas või YFU märkide treimisel või vanadest YFU ajakirjadest kinkekottide meisterdamisel. Olen osalenud ka YFU suvepäevadel ja YFU 20ndal juubelil aitasin läbi viia viipekeele workshopi ja olin rõõmus, et teised olid väga uudishimulikud ja avatud. Sain isegi sakslastele saksa viipekeeles paar sõna selgeks õpetatud.  Nägin suurel juubeli kokkutulekul, kuidas see suur maailm on kõik ühte kohta kokku saanud ning kuidas koos on nii erinevate kogemustega inimesed ja samas kuuluvad nad kõik ühte organisatsiooni.

Alice ja Viive viipekeele töötuba tegemas (YFU Eesti 20.juubel, 2012)

Alice Kääramees
Saksamaa 2009/10
YFU Eesti vabatahtlik aastast 2010