24. juuli seisuga on kõigil, 30.nel saabuval vahetusõpilasel olemas vastuvõtvad pered Eestis, kes pikisilmi ootavad kohtumist uue pereliikmega.
Selleks aga, et kõik paremini oleks ettevalmistatud, toimusid 18.07 ja 01.08 vahetusperede koolitused Sargvere mõisas, Järvamaal:
https://www.facebook.com/SargvereMois
Lisaks tavapärasele YFU koolitusele, kus räägitakse YFU reeglitest, aastaplaanist, antakse nõu keeleõppeks, igapäevaseks eluks jne, on juba kolmandat aastat peresid vahetusaastaks koolitanud Sina ja Mina Nõustamisekeskuse koolitaja Pille Murrik.
Pillega koos sai uuritud:
- mis on pannud YFU-ga liituma ning mida see kogemus on andnud
- mida tähendab vahetuspereks olemine ja võõras inimene peres
- mis tekitab ebakindlust või kartust
- mis aitab toime tulla ning millest hoiduda.
Vahetuslapse võtmine tähendab siiski uue pereliikme vastuvõtmist enda koju ja perre. Vahetuslaps peres nõuab kindlasti algselt rohkem tähelepanu – selleks et teda kõik pereliikmed omaks võtaksid, aga samas oma pere vajadused ei jääks vajaka, on vaja läbi mõelda erinevaid teemasid. Näiteks teemad, mis oma peres on kui kirjutamata reeglid, aga uus pereliige neid ju aimata ei oska.
Kui küsime YFU peredelt vahetusaasta lõpus tagasisidet, siis tihti kirjutatakse rubriigis „mida teeksin teisiti“, et paneks reeglid koheselt paika. Kas olete mõelnud, mis on teie pere kirjutamata reeglid? Kas lemmikloom võib käia magamistoas, kuidas prügi sorteeritakse, kas külmkapist võib igaüks ise asju võtta, jne?
Arvan, et vastuvõtvaks pereks hakkamisel on oluline meeles pidada järgmist seaduspära: „Kõige tähtsam on silmale nähtamatu.“ (Antoine de Saint-Exupéry) Ehk siis äratundmine, et nüüd vajab uus pereliige toetust või et oma laps soovib kallistust. Usun, et koolituselt saadu aitab vahetusperesid igati õnnestunud vahetusaastaks ning et meid ootab ees jällegi erakordne hooaeg. Hooaeg, mille lõpus tõdeme, kuidas lapsed, aga ka vastuvõtvad pered, koos uute pereliikmetega on teinud läbi arengu, millest jääb hindamatu kogemus kogu eluks.
Uue hooaja ootuses,
Diina Tuulik
Sissetulevate õpilaste programmijuht