Otsi siit blogist

7/31/2014

30.07 - International Friendship Day




Hallmark invented the Friendship Day in 1919. Its purpose was to value friendship by sending each other cards. However, by 1940 the tradition was not popular anymore and soon it died out. In 1998 in the USA Winnie the Pooh was named the Ambassador of Friendship and in April 2011 the 30th of July was announced as the International Friendship Day (although most countries celebrate it on the first Sunday of August).

How are friendship and YFU related? YFU offers cultural exchange programs with an educational purpose in countries all over the world. One of the reasons for doing an exchange besides improving language skills and experiencing a new culture is the wish to find friends and acquaintances.
In the beginning finding friends in a foreign culture can seem complicated. Differences in cultural backgrounds and character as well as insufficient language skills make it more difficult. The only way to make friends is to show initiative and approach people yourself. Good examples are approaching class- and schoolmates and taking part in hobbie groups and community activities.

The most important thing about finding friends is the right behaviour. Smiling, maintaining eye-contact and
being a good listener all help along. This does not mean that one is not allowed to speak about himself – it is important to find the right balance. Approaching everyone as a clean slate helps forget prejudices and find common traits.

YFU also tries to help students make friends via orientations held both at home and in exchange countries where students can meet and afterwards spend time together. It is also possible to contact YFU’s staff when faced with difficulties.

All of this might seem like a big effort but in the end it will pay off as the friendships made during exchange year often last for a very long time.

Therefore on the 1st Sunday of August (03.08.2014) lets all try to remember our friends in both Estonia and abroad by sending them a card, flowers or doing something nice together J


30.07 - Rahvusvaheline Sõpruse Päev

  
Sõpruse päeva mõtles Hallmark välja 1919. aastal. Selle eesmärk oli väärtustada sõprust lähedastele kaartide saatmise kaudu. 1940. aastaks aga ei olnud tähtpäev enam populaarne ja peatselt seda enam ei tähistatud. 1998. aastal aga nimetati USAs Winnie Pooh Sõpruse Saadikuks ja 2011. aasta aprillis nimtati 30.07 Rahvusvahelise Sõpruse Päevaks (ehkki enamik riike tähistab seda augusti esimesel pühapäeval).

Kuidas seondub YFU sõprusega? YFU pakub haridusliku eesmärgiga kultuurivahetusprogramme riikides
üle maailma. Vahetusaastale minemise üks peamisest eesmärkidest keeleõppe ja uue kultuuri kogemise kõrval ongi soov leida endale sõpru ja tuttavaid. Sidemeid saab sõlmida nii kohalikega kui ka teistest riikidest tulnud õpilastega. Oma ringkonna olemasolu aitab palju kaasa ka keeleõppele.

Sõprade leidmine võõras riigis võib esialgu tunduda keeruline. Raskeks muudavad selle nii temperandi – ja kultuurierinevused kui ka puudulik keeleoskus. Seetõttu on ainus viis tutvuste sõlmimiseks näidata ise üles huvi teiste vastu. Miks mitte minna klassi- või koolikaaslase juurde, tutvustada ennast ja paluda endale ümbruskonda näidata? Lisaks aitab kaasa osalemine huviringides ning ühiskondlikes tegevustes. Olulisim on leida hobi, mis endale meeldib – nii on suurem võimalus kohtuda endaga sarnaste inimestega. Ühistes tegevustes osalemine pakub ka suurepärast jututeemat.


Kõige olulisem sõprade leidmise juures on aga käitumine. Naeratamine, silmside ja vast kõige tähtsam – hea kuulamisoskus - aitavad kaasa tutvuste sõlmimisel. Inimestele meeldib kui neile tähelepanu pööratakse – see paneb neid end tundma olulise ja erilisena. See aga ei tähenda, et ei võiks rääkida ka iseendast - oma kogemuse ja huvide jagamine on samavõrd oluline. Kaasa aitab  suhtumine igasse inimesesse kui puhtasse lehte – see aitab unustada eelarvamused ja leida ühised jooned.

  Ka YFU püüab omalt poolt sõprade leidmisele kaasa aidata- selleks korraldatakse nii koduriigis kui ka vahetusriigis orientatsioone, kus vahetusõpilased saavad omavahel tutvuda, teineteist külastada ja meeldivalt koos aega veeta. Oma murede ja probleemidega on alati võimalik pöörduda YFU meeskonna poole ning küsida tuge.

Esmasilmapilgul võib eelnev tunduda küll suure pingutusena, ent lõpuks tasub see ära ja nii mõnigi kord sõlmitakse vahetusaastal sõprussidemed kogu eluks.

 Pidagem siis augusti esimesel pühapäeval (08.08.2014) meeles kõiki oma sõpru nii Eestis kui ka välismaal kas kaardi, lillede või hoopis koos millegi toreda tegemisegaJ



7/24/2014

Vabatahtlikkus–vabatahtlik–vaba tahe–YFU

YFU Eesti põhijõuks on alati olnud vabatahtlikud, kes on hoidnud organisatsiooni käimas ning tänu kellele saame saata maailma avastama ja vastu võtta Eestiga tutvust tegema väga palju vahetusõpilasi. Aga vabatahtlikuks olemine ei tähenda ainult oma vabast tahtest millegi andmist, vaid ka ise kogemuste saamist ja oskuste arendamist.


YFU vabatahtlikuks võib üks noor saada koheselt pärast vahetusaastalt tagasitulekut. Esimene aasta veedetakse YFUs jubina nime all. Vabatahtlikku tegevust saab alustada erinevates töögruppides ning millises töögrupis täpsemalt, oleneb juba noore enda soovidest. Sageli proovitakse läbi mitmeid töögruppe kuni leitakse see valdkond, mis kõige rohkem huvi pakub. Töögruppides saavad vabatahtlikud tegeleda erinevate vastutusaladega. Vabatahtlik saab mitmeid võimalusi olla osa meeskonnast, juhtida neid meeskondi või juhtida hoopis tervet töögruppi. Igal juhul arenevad meeskonnatöö ja –juhtimisoskused.

Vabatahtlikud kannavad endaga kaasas ka ühte olulist võtmetegurit, milleks on kogemused ja YFU on suurepärane koht, kus aastast aastasse oma kogemusi jagada. Endised vahetuspered saavad nõustada uusi ning olla tugiisikuks uuele perele ja Eestisse tulnud noorele ja ka noored, kes vahetusaastal käinud on, saavad hakata nooremateks tugiisikuteks, mida kutsutakse YFUs hellitavalt vidinateks. Nende kogemus on uutele inimestele YFUs hindamatu ja nad teevad kõik, et iga uus kogemus YFUs oleks positiivne.

Vabatahtlik tegevus YFUs ei pea piirduma ainult Eestiga.  Võimalus on kaasa lüüa ka rahvusvahelistel üritustel nagu YES Seminar, millest paar nädalat tagasi ka juttu oli. Projektide kaudu saab osaleda teiste riikide YFUde programmilistel üritustel nagu aasta alguse seminar või eelorientatsioon, et näha kuidas mujal asjad käivad ja seeläbi arendada oma organisatsiooni.

Vabatahtlikud ise ka juhivad YFU Eesti organisatsiooni. Oma kogemusi rakendatakse juhatuses ning nõukogus. Juhatus tegeleb eelkõige juhtimisega ja nõukogu juhatuse nõustamise ja kontrollimisega. Juhatusse saab üldiselt kandideerida kord aastas ja liikmeid valivad YFU tegevliikmed üldkoosolekul.


Kuid vabatahtlikuks olemine ei tähenda ainult tõsist ja vastutusrikast tegevust. Teinekord võib lihtsalt kaunistada YFU kontorit ja maalida meie armsad jukud seintele.

Alice Kääramees - vabatahtlik aastast 2010.

7/17/2014

Mission possible – leida vahetuspered!


Kui juuni lõpus rääkisime edukaks vahetusaastaks vajalikest inimestest ja tegevustest, siis nüüd on aeg rääkida sellest, kuidas üldse vahetusaastani jõutakse. Täpsemalt: kuidas leiame võtmetähtsusega elemendi- pere!

2014. aastal on turundusküsimused olnud tavalisest enam päevakajas. Kui senine rekord vahetusõpilasi oli 12/13 aastal 34, siis 14/15 õppeaasta on Eestisse tulemas 37 vahetusõpilast. Õpilased tulevad Saksamaalt, Šveitsist, Serbiast, Jaapanist, Taist, Prantsusmaalt, Hollandist, Belgiast, Argentiinast ja Mehhikost.

Perede leidmiseks kasutab YFU erinevaid tegevusi. Kõige efektiivsem on end sokutada erinevatesse meediakanalitesse. Sellel aastal on YFU esinenud erinevates raadiokanalites ning televiisoris, kõige enam aga ajalehtedes ja –kirjades. Lisaks meediale aga oleme kasutanud teistsuguseid, veidi vähem tuntud nippe. YFU kuulutused on läinud välja erinevate asutuste meililistidesse, CV-online’i, internetifoorumitesse, erinevatele kodulehekülgedele. Väga oluline roll on olnud ka messidel. Nii oleme sellel aastal osalenud enam kui 10l messil erinevates Eesti piirkondades.

Lisaks saatsime sellel aastal välja ligi 1400 infokirja koolidele, kultuuri- ja noortekeskustele ning endistele YFUkatele, et neid meie organisatsioonist teavitada ja paluda sõna levitada. Tänu neile leidsime mitmeid peresid.

Ükski neist ettevõtmistest aga ei toimuks ilma tublide ja aktiivsete YFUkateta. Kõige enam tuleb siinkohal tänada meie rõõmsameelseid ja hakkajaid vabatahtlikke ning endiseid ja praeguseid vahetusperesid, kes on haaranud härjal sarvist ja osalenud meiega messidel, käinud intervjuusid andmas, levitanud informatsiooni YFU kohta oma tutvusringkonnas, Facebooki seinal ja surunud kätte flaiereid. Mis oleks veel motiveerivam kui särasilmne ja entusiastlik YFUkas kinnitamas vahetuslapse võtmise positiivseid külgi?

Mainimata ei saa jätta ka vahetusõpilasi, kes on alati nõus lahkelt osalema erinevatel üritustel ja jagama meediaga oma kogemust. Tublid vahetusõpilased motiveerivad peresid ka korduvalt vahetusõpilasi võtma.

Tänu meie vabatahtlike, vahetusperede – ja õpilaste, koolide, noorte- ja kultuurikeskuste, infolevitajate ja muidu toetajate abile oleme leidnud juba 34 peret 37st. Seetõttu tahame teha kõigile abistajatele suure pai ja loota ka edasise toeni!


YFU Eesti sissetulevate õpilaste ja vahetusperede valdkond eesotsas Diina, Heili ja Anna-Stinaga.



7/10/2014

We’ve got spirit – Yes, we do!


YES – Young European’s Seminar is a 5-day seminar in Germany which is meant for all exchange students who are citizens of an European country and are doing their exchange in another country in Europe. The purpose of the seminar is to educate young people in various subjects by organizing workshops, seminars and meetings. Another aim is to make returning home easier.
In addition to all the Estonian students returning from their exchange in Europe, our inbound students from Germany, Czech Republic, Belgium and France also attended the seminar. 3 Estonian volunteers went along as group leaders (Alice Kääramees, Malle Kolk and Aile Arro).
This year the organizing countries were Hungary and Norway. The event was very well planned and interesting.  With this the Exchange year of both students in Estonia and Estonians abroad has ended. Welcome back!

 Aile Arro, Germany 09/10





We've got spirit - YES, we do!

Te ei kujuta ette, mitu korda ma seda blogipostitust uuesti alustanud olen. Mul paluti lühidalt rääkida YESist, kuid kuidas võtta lühidalt kokku ühte kõige ägedamat rahvusvahelist YFU üritust? Kui te ei tea, mis või kes YES on, siis KUS TE ELANUD OLETE? YES ehk Young Europeans Seminar on viiepäevane seminar Saksamaal, mis on mõeldud kõikidele Euroopast Euroopasse vahetusaastale läinud õpilastele, et nende vahetusaastat natuke pikendada ning kojutulekut kergemaks muuta. Ja eelkõige neid kindlasti harida erinevatel tähtsatel teemadel läbi töötubade ja muude kokkusaamiste.

Minul oli seekord taas olla au rahvusvaheline grupijuht ning toimetada Eestis olnud õpilased YESile ning sealt koos kõikide Eestlastega rõõmsalt bussiga 36h tagasi sõita.

Sel aastal olid korraldajamaadeks Ungari ja Norra ja kuna see oli minule juba neljas YES ning võrdlusmoment on olemas, siis võin julgelt väita, et nad said oma tööga väga hästi hakkama!
YESi on raske kirjeldada kellelegi, kes seda ise kogenud ja näinud ei ole. Lühidalt öeldes oli väga tore ja eestlased pidasid end üleval nagu eestlased ikka - tublid ja viisakad ja lõpus pakkusid end lahkelt ligi 500le õpilasele võileibu valmistama :)

Kuigi paljudel õpilastel ei ole võimalik YESile minna, siis teadke, et vabatahtlikuks võite te sinna ikka minna olenemata oma vahetusriigist. Saladuskatte all võin öelda, et mulle isiklikult meeldib YES vabatahtlikuna rohkem kui õpilasena, nii et pange vaim järgmiseks aastaks valmis!

PS! SUUUUUUR-SUUUUR aitäh mu kahele vaprale kamraadile Alice`le ja Mallele, kellega koos me kõik õpilased elusalt ja tervelt Eestisse toimetasime :)

Aile Arro

Saksamaa 09/10

Euroopas 2013/2014 õppeaastal vahetusel olnud õpilased on seega turvaliselt koju tagasi jõudnud ning tegelevad Eesti ellu taas-sisseelamisega :) TERE TULEMAST TAGASI!



7/03/2014

Learning to fly



Previous weekend (27th-29th of June)  was a special day for our new outgoing students. They all gathered to Väike-Maarja in order to prepare themselves for their exchange year. 67 future Exchange students and 26 volunteers participated in this important event.

Subjects discussed included cultural differences, dealing with homesickness, YFU’s rules and life in an exchange family. Volunteers shared their tips and advice and offered solutions for possible problems. Many practical games were played as well: students had to show their skills in photography, acting, aerobics and in addition to this, coping in dangerous situations. Students were very active and interested. By the third day they already had a feeling of belonging.

In conclusion the workshop was a success and our new exchange students are now prepared for the exchange year! Wish them luck!

Liisu-Triin Pallase and Martin Arro



Author of the video: Liisa Pohlak (exchange student in USA 2012/2013, active volunteer)

7/01/2014

Õppides lendama.



Suvi on YFUs lõppude ja alguste aeg. Kui äsja oli juttu õpilastest, kelle vahetusaasta Eestis hakkab otsakorrale jõudma, siis sellel nädalavahetusel leidis aset uut algust tähistav sündmus! Põksuvate südametega vahetusõpilased kogunesid kolmeks päevaks, et küsida, kuulata ja õppida.

27.-29. juunini toimus Väike-Maarjas eelorientatsioon ehk ELO, mille eesmärk oli vahetusaastaks ette valmistada meie tulevased vahetusõpilased. Sündmus oli suur ja väärikas - kohal oli 69 suvel startivat vahetusõpilast ning 26 meeskonnaliiget. Ürituse raames räägiti õpilastele kultuuridevahelistest erinevustest, koduigatsusest, reeglitest, elust vahetusperes ning mis kõige tähtsam – anti ka kõiksuguseid nõuandeid ning soovitusi.

Kui reedesel päeval tuli meeskonnalt tagasisidet, et õpilased on vaiksed ning tagasihoidlikud, siis laupäeval oli lugu hoopis teine: õpilased olid hakanud töötubades aktiivselt kaasa mõtlema, esitati rohkelt küsimusi ning sooviti kuulata vabatahtlike enda vahetusaasta lugusid. Nende kolme päeva jooksul mängiti ka rohkelt erinevaid mänge, mille käigus pandi proovile õpilaste oskus fotografeerida, näidelda, võimelda ning ka elu eest varjuda.

Tore oli näha, et ürituse lõpuks oli õpilastes tekkinud ühtsustunne, omavahelised naljad ning arusaam, et varsti ongi vahetusaastale minek. Võime käsi südamel öelda, et meeskond andis endast parima, et meie tulevased vahetusõpilasteks eesseisvaks võimalikult hästi ette valmistada. Suur tänu meie maailma parimale meeskonnale ning tuult tiibadesse kõikidele vahetusõpilastele!


Liisa-Triin Pallase ja Martin Arro

ELO 2014 peakorraldajad

Vahetusõpilased astuvad lennukile juuli ning augusti jooksul, et minna avastama laia maailma ning tulla sealt tagasi koos unustamatute mälestuste, külmavärinaid tekitavate kogemuste ning avatud meelega. Soovime neile kõigile edu!

VAATA KA LÕBUSAT MEELOLUVIDEOT ÜRITUSEST! 





Video autor: Liisa Pohlak (vahetusõpilane USAs 2012/2013, praegune aktiivne vabatahtlik)